Category: News

Ana Maria Brânză a câștigat, duminică, Cupa Mondială de spadă, pentru a patra oară în carieră.

Scrimă: Ana Maria Brânză, aur la Cupa Mondială | Romania Libera

Sportiva din România a încheiat competiția pe primul loc al clasamentului, cu 176.000 de puncte, reușind să le devanseze pe Nathalie Moellhausen, reprezentanta Braziliei, care a acumulat 157.000 de puncte, și pe spadasina din China, Sun Yiwen, ocupanta ultimei trepte a podiumului, cu 149.000 de puncte.

Ana Maria Brânză a reușit, odată cu trofeul obținut la actuala ediție, să câștige Cupa Mondială de spadă la seniori pentru a patra oară în carieră, performanță ce nu a mai fost atinsă de niciun sportiv.

Până acum, spadasina din România împărțea supremația pentru cele mai multe Cupe Mondiale câștigate cu Laura Flesse, din Franța, și Emese Szasz-Kovacs, din Ungaria.

Ana Maria Brânză a fost declarată câștigătoare a Cupei Mondiale datorită clasamentului înregistrat în luna martie a acestui an, de când multe dintre competiții au fost anulate din cauza pandemiei de coronavirus.

GSP LIVE // VIDEO Ana Maria Brânză recunoaște: „Simt asta la 34 de ...